RC: Život zn. Hygge - Rosie Blake


První hygge román, který vám ukáže, jak se využívá filozofie Dánů v praxi.Na tuto čerstvou letní novinku nakladatelství Jota jsem se neskutečně těšila. Proč? Protože předešlé knihy Hygge i Lykke mě naprosto okouzlily a já jsem propadla životní filozofii, kterou tyto knihy předávají svyme čtenářům. Žít spokojený životem je přeci to, o co jde v prvé řadě každému z nás, tak proč si k tomu nevypomoct doplňky v bytě, správnými barvami či knihami, které čteme.

Po úspěšných knihách, ve kterých dávají Dánové celému světu "návod" na šťastnější život, díky kterému jsou oni tím nejvýraznějším a nejspokojenějším národem vůbec. Mnoho čtenářů v těchto knihách našlo inspiraci k tomu, jak si plnohodnotně užívat každé životní maličkosti, a v tom tkví celá podstata hygge triku.

Díky této knize se ale hygge tematika posunula zase o stupínek výš, jelikož je jí věnován celý román. Rosie Blake se pustila do příběhu, který čtenářům ukazuje, kolik maličkosti stačí k tomu, aby člověk žil život bez stresu či bez špatné nálady.

Hlavní hrdinkou je Klára, dívka z Dánska, která na své cestě zavítá do městečka Yulethorpe. Prvotní plán je pouze v něm strávit noc, ale nakonec se z toho vyrábí něco docela jiného. Mladou dívku městečko naprosto okouzlí, a tak když se doslechne, že jedna majitelka obchůzku odjíždí na dovolenou, chytí příležitost za pačesy a zastoupí ji.
Od té chvíle na ni čekají hodiny a hodiny v prostředí, které je pro ni jako balzám na duši. Dp celého obchodu se vyloženě zamiluje a dny začne trávit tím, ze v něm bude věci různě preskládávat a urovnávat. Obchod se stane jejím novým koníčkem, díky kterému přijde na zcela jiné myšlenky a začne relaxovat.


Klára si kolem sebe vytvoří "bublinu štěstí" a bude kolem sebe rozdávat jen samou pozitivní energii. Aby ale misky vah zůstaly vyváženy, dostane se do Klářiny bubliny Joe. 
Syn majitelky obchodu je přesným opakem volnomyšlenkářské Kláry. Nevěří, že by si cizinka mohla až tak zamilovat jejich rodinný obchod a od prvního momentu ji neustále z něčeho podezřívá. Klára se ale nenechá jeho skepticismem pohltit a dál zůstává taková, jaká byla doposud.
Během jejího "kralování" v obchodě si na ni lidé z městečka zvyknou a vyloženě si ji oblíbí. Díky energii, kterou kolem sebe Klára šíří jsou lidé kolem ní usměvaví a šťastní. Dokáže ale jejímu vnitřnímu kouzlu podlehnout i věcně zachmuřený Joe?

Život zn. Hygge je krásnou knihou, která čtenáře uchvatí, jak svou obálkou, tak i příběhem. Ukáže člověku, jak málo stačí k tomu, aby se denně zbavil špetky stresu a negace, aby nakonec zjistil, že to jak žijeme, je pouze naše volba a že svého největšího nepřítele máme pouze sami v sobě.

Od začátku až dokonce provázíme Kláru příjemným prostředím malebného městečka a útulným obchůdkem. Hlavní hrdinku si nešlo nezamilovat a i Joe měl (přes pevnou krustu) své kouzlo. 

Celkově jsem byla z knihy opravdu nadšená a nemůžu než ji doporučit dál. Nikdy totiž není dost knih, které vás pohladí na duši a ještě vám trochu pozmění vnímání priorit kolem sebe.Moje hodnocení: 5 z 5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Jota
Knihu můžete zakoupit ZDE

2 komentáře:

  1. Když o knize tahle píšeš, vypadá docela lákavě. Přiznávám, že mě na poprvé odradil ten nápis Hygge a tak jsem ani nepátrala, o čem kniha je. Tyhle moderní životostylové knihy mě dost odrazují.

    OdpovědětVymazat

© My book world..
Šablona od Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.