Recenze na knížku: Lepší život

Autor: Anna Gavalda
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 219
Série: ------
Anotace: Mathilde je 24, žije v Paříži v podnájmu s dvěma spolubydlícími a místo studia píše PR články pro firmu svého švagra. Říká, že je šťastná, ale vždycky se musí napít, aby si to připomněla. Jednoho dne zapomene v kavárně kabelku. Stane se zázrak: tašku vezme podivný muž, nehezký, venkovský typ s neobvykle přímým vyjadřováním a vrátí ji Mathilde naprosto nedotčenou. O několik měsíců později se právě kvůli tomuto muži rozhodne změnit svůj život. Yannovi je 26. Lepší vzdělání už mít nemůže, ale zatím nenašel práci. Živí se proto jako prodavač a očekává lepší zítřky. Neříká, že je nešťastný, ale často, když přechází po mostě nad Seinou, si představuje, že skočí dolů a utopí se. Jednoho dne ho soused pozve za odměnu na večeři. Za pár hodin se právě kvůli tomuto muži rozhodne změnit svůj život.
Dva příběhy. Dva příběhy dvou mladých lidí naší doby, sytých, ale vyhladovělých, uhlazených, dobře vychovaných, ale rozzlobených a nespokojených, kteří se rozhodnou radikálně změnit svůj život i s tím rizikem, že se dopustí omylu, než aby žili jako doposud.
Kolikrát lze riskovat lásku k bližnímu?
Obálka: Obálka na první pohled vypadá docela zvláštně-je zde smíchaných mnoho barev a jako hlavní motiv jsou tu 2 ptáci na nebi. Netradičnost obálky vystihuje také netradičnost 2 příběhů, které na nás v knize čekají ☺
Vazba: Knížka je v pevné vazbě, ale myslím si, že by mohla být klidně i v měkké. Nemá totiž moc stránek→jen něco přes 200, z čehož vyplývá, že příběhy jsou kratší. ;)
Hlavní hrdina/ka: Jelikož na nás čekají 2 příběhy, budou i 2 hlavní hrdinové, a to Mathilde a Yann. Každý je úplně jiný→Mathilde je 24, má práci, která ji ale neuspokojuje, žije v Paříži a je(momentálně) bez přítele...Yann má přítelkyni a zatím nenašel dobrou práci. Jedno je ale spojuje→ nejsou ŠŤASTNÍ! V jejich životě jim něco chybí a oni se jednoho dne prostě rozhodnout jít do toho "po hlavě" a změnit to.
Každý z hrdinů byl úplně jiný, což bylo dobře. Mohli jsme si tak představit naprosto jiné charaktery. Abych ale řekla pravdu já jsem si ani k jednomu nevytvořila nějaké "pouto". Jejich příběhy byli hodně k zamyšlení a taky pravdivé, ale oni sami mi nějak nesedli-asi to je i proto, že mám jiný věk než oni a nemůžu tedy posoudit, co bych JÁ za 5 nebo 6 dělala...Děj: Jako první nám svůj příběh vypráví 24-letá Mathilde, která už od začátku 
není se svým životem úplně spokojená..Má sice práci, ale ta ji nenaplňuje..Má sice spolubydlící a v nich i kamarádky, ale jsou chvíle, kdy jí opravdu lezou na nervy..Je sice obklopena lidmi, ale i přesto si připadá opuštěná...
Jednoho dne se ale něco stane. Něco její dosavadní život obrátí vzhůru nohama a ona začne jednat. Ztratí kabelku, ve které má všechny své doklady a potřeby ..a také 10 000 eur.! A když už je smířená se všemi možnými následky, stane se opravdový zázrak→její tašku najde neznámý muž, se kterým se sejde v baru kvůli předání nalezené kabelky. Už od pohledu je divný, nehezký a Mathilde se nemůže dočkat až bude z baru pryč. JENŽE těch pár desítek minut co spolu promluví nakonec Mathilde doženou k tomu, že o několik síců později rozhodně ZMĚNIT SVŮJ ŽIVOT.
Ve druhém příběhu se setkáváme s 26-letým Yannem, který nemůže sehnat dobrou práci..Má přítelkyni, ale jejich vztah už není to co býval-jsou spolu spíše ze zvyku, než kvůli lásce.. A když Yann častokrát prochází kolem Seiny, má chuť do ní skočit a utopit se..
A stejně jako tomu bylo u Mathilde se jednoho dne něco stane.. Něco, přesněji tedy Yannův soused, který ho pozve na večeři, mu otevře oči a on se rozhodne ZMĚNIT SVŮJ ŽIVOT.

"Nic už není jak má být, a já především"                                    - Mathilde

"Představuju si její  chladný dotek, šaty, co se nafouknou, než ztěžknou, šok, křik, který z tebe vyjde, strnulost..Všichni si to představujou ne? "             - Yann
(o Seině)

Moje hodnocení: Tyto dva příběhy mě při čtení anotace opravdu zaujaly, protože mi oba přišly velmi aktuální→Není totiž stereotyp, citová vyprahlost a touha po změně  něčím s čím se setkáváme dennodenně? Já myslím, že je! Každý by určitě našel situaci, kdy se cítil podobně jako naši hrdinové, ale né každý se zachoval jako oni..
Oba příběhy byly napsané velmi úvahově, takže člověka nutily se zamyslet nad problémy života i nad tím, jaký život vlastně vedeme a jestli jsme s ním spokojeni. A to se mi právě na příběhu líbilo..Mám ráda, když se u knížky můžu hlouběji zamyslet. A to se autorce rozhodně u této knihy povedlo! Ale nebojte se, že by se jednalo o nějaké dílo, které by se hemžilo odbornými termíny. Nic takového. Autorka píše velmi čtivě a i to, že občas použije ostřejší výrazy, rozhodně dodá na čtivosti.
Jediné co mi v příběhu moc nesedlo byly hlavní postavy-ale jak už jsem se zmiňovala, bude to nejspíš věkovým rozdílem mezi mnou a našimi hrdiny..Takže starším čtenářům můžou klidně hrdinové dokonale sednout ;) Knížku bych tedy k přečtení doporučila, protože se mi líbila→hodnocení, které dávám, 3,5, dávám víceméně kvůli hlavním hrdinů. Celkově tedy knihu hodnotím kladně ☺


Hodnocení: 3,5 z 5                                    
Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji knihkupectví

Knížku můžete zakoupit ZDE.

2 komentáře:

© My book world..
Šablona od Lucy Lillianne. Optimalizováno pro Firefox.